Безкоштовне розмитнення авто в Україні: питання та відповіді 69.24 Податкового кодексу, внесеного Законом №2142-IX Джерело: Новини Ю

Безкоштовне розмитнення авто в Україні: питання та відповіді17.04.2022 14:14 543

Розмитнення авто в Україні вже стало безкоштовним і перші машини вже ввезли без оплати ПДВ, акцизу та мита. Звичайно, у багатьох автомобілістів виникає чимало питань щодо нових правил. Ось відповіді на найчастіші з них.

 

Скільки часу діє нульова розмитнення?

Військовий стан в Україні запровадили з 24 лютого по 25 березня, потім продовжили його ще на 30 діб, тобто до 25 квітня. Таким чином, скористатися правом безмитного ввезення транспортних засобів можна лише два з половиною тижні – тобто до 25 квітня 2022 року. Звичайно, Президент може продовжити цей стан на той період, доки загроза безпеці країні не пройде, проте юридично воно закінчиться 25.04.2022. Зареєструвати такі автомобілі потрібно не пізніше ніж через 10 днів після ввезення.

 

 

 

 

Хто може скористатися правом безмитного ввезення?

Відповідно до статті 69.24 Податкового кодексу, внесеної Законом №2142-IX, фізичних осіб звільнено від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком. А у Митному кодексі статтею 9-11 ці товари звільняються і від ввізного мита. Таким чином, жодних податків при ввезенні автомобілів платити не треба. Фізичні особи-підприємці можуть користуватися цим правом, але зі сплатою акцизу.

 

Які автомобілі не можна ввозити за цим законом?

Заборона стосується територій, на яких вони виробляються, або з яких вони привезені. Це транспортні засоби, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом або агресором стосовно України, або ввезені з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України. Таким чином, ввозити автомобіль із Росії, Білорусі та Криму без розмитнення неможливо.

 

 

Які транспортні засоби ввозяться без митних платежів?

Перелік дозволених для ввезення транспортних засобів: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб та більше, транспортні засоби для перевезення вантажів. У Законі не зазначено, нові автомобілі чи уживані, тобто «нульове розмитнення» стосується всіх. Хоча для уживаних автомобілів є обмеження за віком, спричинені іншими Законами України.

 

Які обмеження за віком та екологією?

Ввозити в Україну без сплати податків можна будь-які транспортні засоби, вказані вище. Однак, якщо ви хочете зареєструвати його та отримати українські номери, існують деякі обмеження. Так, згідно з «Порядком державної реєстрації (перереєстрації) автомобілів», затвердженим постановою КМУ від 23 грудня 2009 р. № 1371, неможливо зареєструвати автобуси, переобладнані з інших ТЗ, машини з правим кермом (для потреб ЗСУ такі ТЗ із Британії ввозять масово), без сертифіката відповідності, без наявних або пошкоджених ідентифікаційних номерів агрегатів (кузова, шасі, рами, двигуна). Такі автомобілі можна ввезти без податків для розбирання на запчастини.

 

 

 

 

 

Згідно із Законом України «Про дорожній рух» №3353-XII, для реєстрації потрібно пред’явити сертифікат відповідності. У ньому має бути зазначена екологічна норма, якій відповідає транспортний засіб.

Реєстрація дозволена:

 

Для легкових автомобілів не нижче «Євро2», тобто виготовлені не раніше 1996 року.

Для вантажних автомобілів існує норма не нижча за «Євро5», їх випускали з 2009 року.

Чи потрібно після закінчення військового стану доплачувати «розмитнення»?

Ні. У Законі про «нульову розмитнення» йдеться, що автомобілі, що ввозяться, будуть використовуватися для вільного обігу. Тобто якщо фізична особа встигне ввезти автомобіль під час воєнного стану, доплачувати не треба буде. Автомобіль (або кілька) можна буде продати хоч наступного дня. Звичайно, за продаж під час одного календарного року більше одного автомобіля нараховуватиметься податок, який існував і раніше. Колишні «євробляхи», які раніше були ввезені в Україну, можна легалізувати таким чином тільки якщо їх вивезти і завезти в Україну під час воєнного часу.

 

 

Що потрібно платити під час реєстрації?

Окрім вартості самого автомобіля за кордоном та витрат на транспортування необхідно заплатити за оформлення сертифікату відповідності (2800 – 3200 грн).

 

 

При державній реєстрації в Сервісному центрі МВС України необхідно сплатити 3-5% вартості автомобіля до Пенсійного Фонду, а також за номерні знаки, бланк свідоцтва реєстрації та номерні знаки. Якщо автомобіль коштує до 409 365 грн ($13 900 або 12 800 євро), то потрібно сплатити до ПФ 3% від його вартості, якщо у митній декларації написано суму понад 719 491 грн ($24 500 або 22 500 євро), то – 5% . За машину вартістю між 409 365 та 719 491 грн нараховують 4% податку. Вартість номерів та свідоцтва із послугами СЦ МВС – близько 450-600 грн.

Як і звідки пригнати автомобіль із-за кордону?

Під час воєнного стану виїзд з України військовозобов’язаним чоловікам віком 18-60 років за кордон заборонено (крім деяких винятків). Тому виїхати на покупку автомобіля можуть чоловіки віком від 60 років або жінки. Також машину можуть доставити спеціалізовані компанії на автовозі чи іноземці.

 

Щодо шляхів привезення, то морські порти Чорного моря, звідки надходили автомобілі зі США, Кореї та Грузії, заблоковані. Їх можна привезти через європейські порти (Німеччина, Греція, Польща чи Литва), а потім доставити через Польщу, Словаччину, Угорщину чи Румунію. Втім, це набагато дорожче, ніж через Одесу чи Чорноморськ. Найреальніший шлях – придбати автомобіль в одній із країн Євросоюзу через посередника, який вивезе машину через український кордон. Звісно, за це він візьме певну суму.

 

Чи подешевшають автомобілі через «нульове розмитнення»

Звичайно, адже вартість розмитнення до набрання чинності цим Законом становила близько 30-35% від вартості автомобіля. Щоправда, не всі автомобілі подешевшають однаково. Через транспортні витрати не так сильно зміняться ціни на автомобілі зі США та Кореї. Легковики з Європи будуть дешевшими в залежності від марки та моделі. Комерційні «буси» та вантажівки мають подешевшати суттєво.

 

Джерело: Новини Ю

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!